понеделник, 28 май 2012 г.

Какво може и какво - не, според етикета на поведение в различните страни





В Норвегия не е прието да се отстъпва място на възрастните хора в обществения транспорт. Смята се, че по този начин предлагащият място демонстрира своето физическо превъзходство.

В Норвегия също не е прието да се правят и много комплименти лично, както и да се хвали някой (освен своите близки), защото това се смята за ласкателство. Човек, който се държи така, губи много в обществото. В училище не е прието да се хвали ученик в присъствието на останалите, както и да се казва оценката му, която е по-висока от на останалите. Не е прието да се пита някой от какво е бил болен и как се чувства и кога ще започне работа след болнични. При нас това може да е проява на съчувствие, но в Норвегия това са прекалено интимни неща.

В Китай е прието гостите, поканени на масата, да мляскат, за да не помислят домакините, че храната им не е вкусна. Да се яде безшумно в Китай - това е оскърбление за домакините и готвача. Омацаната със сос покривка показва, че на гостите им е било вкусно и са се хранили с апетит.

В Китай не е прието да се носят цветя на домакинята. Смята се, че това показва мнението на госта, че домът е до толкова некрасив, че се налага да донесат украшение.

Във Финландия не е прието да се правят публично комплименти. Смята се, че публичните комплименти са неистински.

В Гърция не се препоръчва когато сте на гости, да се възхищавате прекалено много на някоя ваза или картина. В противен случай домакинът ще се чувства задължен да Ви я подари.

В САЩ не е прието да се плаща в ресторанта на жена. Смята се, че по такъв начин мъжете подчертават финансовото си превъзходство.

В САЩ, освен плащане на сметката на жена, съществуват още куп неща, които не се препоръчва да се правят: да се отваря вратата на жена или да и се помага нещо да пренесе, защото се смята, че така мъжът показва своето превъзходство, също и да се правят комплименти във връзка с външността. Това се смята за сексуално домогване. Някои смятат, че не трябва да се мият съдове в чужда къща, защото ще се „отмие“ щастието. Може да се помогне в домакинството, когато човек е на гости: прибиране, пускане на прахосмукачка - да, но в никакъв случай да не се мие посудата…

Гостите в Южна Корея, ако не искат да ги вземат за изключително невежливи, не трябва да сдържат сълзите и сополите си, въпреки много лютивата храна. Това ще се приеме от домакините като неуважение към тяхното гостоприемство. Най-добрият комплимент за готвача и домакинята са сълзите и сополите…

В Монголия и Бурятия гостите не трябва да сдържат оригванията си, защото без тях стопаните ще помислят, че гостите са още гладни и ще се чувстват задължени да донесат още храна.

В Япония и Норвегия не е прието да се подаряват нечетен брой цветя. Нечетен брой цветя се носят на погребения и в гробищата. Иначе се приема, че цветето, което няма „другарче“, е самотно…

В Япония да се духа носа пред хората е табу!

В Индия, в семеен кръг не си казват „благодаря“. Смята се, че членовете на семейството не трябва да благодарят един на друг.

В Средна Азия в купата на госта се налива по малко чай. Смята се, че ако се налее много, това означава :“пий и си тръгвай“. Когато се сипва по 1/3, може дълго да се седи и да се разговаря. Това се нарича „с уважение“ - домакинът внимателно следи за количеството чай на госта и непрекъснато долива пресен чай.

В Китай се смята, че не трябва да се подаряват живи цветя. Те са символ на смъртта . С изкуствените въпросът стои съвсем иначе - те са символ на душата, и са вечни…

В Китай да се подари нещо, свързано с числото 4, е просто кошмарна постъпка. Това число е символ на смъртта и даже етажите са : 1-2-3-5-6-7-9...

В много югоизточни страни да се съди с кръстосани крака и да се показват стъпалата на събеседника, е тежко оскърбление за него. Да бъде погладен по главата - също….

У арабите не е прието да се предава мундщука на наргилето от ръка на ръка, защото това се приема като вид принуда. Просто го слагат на масата. При нас е точно обратно…

В Япония не е прието да се тръгва от работа преди началника.

В Русия не е прието да се хвалят децата, защото се боят от урочасване. По същата причина не е прието когато попитат:“Как сте? Как върви?“, да се дава отговор: „Всичко е прекрасно“.

В Грузия е прието чашата на госта винаги да бъде пълна, дори той повече да не иска да пие. Затова ако вежливият гост всеки път изпива сипаното до дъно, домакинът ще бъде принуден да му налива отново.

0 коментара:

Публикуване на коментар

ВРАТИ от ВРАТИ.net - Интериорни, Гаражни, Метални, Дворни
eXTReMe Tracker
 

Интересното от живота, здраве, обзавеждане, хороскопи
Съвети за Вашето здраве - moeto-zdrave.blogspot.com
Училище за жени
За неизвестното
Женско Здраве
Пътешествие
Болести на стомаха

Web Statistics